• Boswellia

  Boswellia

  Темјан балзам - природно средство против воспаленија

  Конечно едно сосема природно и здраво средство кое делува кај болките во грбот, артритисот и утринската неподвижност. Ќе ви помогне да ја вратите подвижноста.

  Кремата благотворно делува кај бројни потешкотии:

  • ја подобрува подвижноста кај воспаленија на зглобовите и зголемено движење
  • ги ублажува болките
  • ги намалува отоците на зглобовите
  • ја намалува утринската напнатост
  • го подобрува квалитетот на живот
  Medosan

Boswellia – темјан


Болестите на системот за движење спаѓаат меѓу најчестите медицински проблеми. Болките во мускулите и зглобовите ги мачат сите возрасни групи, но најчесто повозрасната популација. Не се опасни по живот, но многу се непријатни, па примарна цел во лекувањето е да се намалат болките и да се подобри движењето.

Boswellia е дрвенеста билка со тропско или субтропско потекло. Во стеблото на темјанот (Boswellia serrata) се создава сок кој со столетија се употребува во традиционалната медицина за ублажување на болки и воспаленија во пределот на зглобовите. Темјанот се состои од 3 - 8 проценти етерични масла, 60 – 70 проценти смола и 27 - 35 проценти гума. Има антиинфламоторно, аналгетско и антимикробно дејство. Хемискиот состав зависи од видот на билката Boswellia.

Активните состојки на оваа билка ја спречуваат работата на ензимите кои предизвикуваат отоци и воспалувања на зглобовите, па затоа оваа билка и нејзините екстракти се користата за ублажување на симптомите на артритис, ревма и болни зглобови.

Boswellia
Boswellia

ТЕМЈАН – ЛЕКОВИТ КАКО И ПРЕД 4000 ГОДИНИ

Во нашите краеви темјанот е познат како свет чад. Но порано не било така: неговата лековитост е позната илјадалетна легенда. Познат е од античката до ведската медицина во Индија и затоа западните научници се заинтересирале за него. Кралскиот подарок е лековито средство на иднината кај хроничните воспалувања и пореметувањата на имунитетот.
Сјајот на смолата од кората на дрвото темјан бил повреден од злато. Заедно со зачините и драгоценостите бил најомилено средство за тргување на Ориентот. Познат е патот на темјанот помеѓу Индискиот океан и Средоземното море кон запад. Главни купувачи биле римјаните кои мирисливата смола ја палеле на своите владетели. Темјанот уште тогаш бил употребуван како лек. Најстарото сведоштво за неговата лековитост потекнува од старите египќани. На еден папирус од 1600 г.п.н.е се појавува запис за медот и темјанот како лековити масти. Хипократ (460-377 г.п.н.е) го употребува темјанот за зараснување на рани, Hildegard Von Bingen (1098-1179) кај главоболки, а Sebastian Kneipp (1821-1897) помага со големи лековити парчиња темјан. Со развојот на модерната медицина и хемија се заборави на смирувачкото дејство на темјанот. Секако, неговиот смирувачки мирис се чувствува во секоја црква, а кон крајот на 20 век неговата лековитост излезе од заборавот.

Boswellia

СТАР ЛЕК - НОВО ОТКРИТИЕ

Долгогодишното искуство во примената на синтетички лекови против воспалителни тегоби не е беспрекорно. Тоа го докажаа фактите, затоа што после неколку терапии, воспалителните тегоби се враќаат. Секако размислете за примена на природни алтернативи. Мудар пример е една долгогодишна студија на универзитетот во Tübingen во која од темјановата смола се издвоиле околу 200 состојки кои многу делотворно може да се применат кај воспалителните процеси.

СПЕЦИФИЧНА ЛЕКОВИТОСТ НА ТЕМЈАНОТ

Активното дејство на киселините од грмушката boswellia докажаа дека специфичната градба на леукотринот делува кај болести кај кои е нарушен имунолошкиот систем. Темјанот е последна надеж на многумина кои имаат хронични воспаленија. Благотворно делува и кај долготрајните терапии со кортизон, ја враќа силата и го зајакнува вашето здравје.

Балзамот делува кај

 • astmeревма, артритис, полиатритис, сите облици на болки во кичмата, болки во грбот, остеопороза, кожни тегоби, вклучувајќи го лупењето на темето, псоријаза и астма

Не пропуштајте

 • нарачајте, ослободете се од болките и помогнете си себеси

Пробајте го темјан балзамот

 • и сами ќе се уверите дека конечно постои средство кое ќе ве ослободи од болки, а вашите зглобови ќе бидат поподвижни и пофлексибилни

Декларација - состав


Име на производот: Босвелија балзам

Употреба: Се нанесува на кожата по потреба и благо се масира. Да се користи на неоштетена кожа.

Содржина: 100 мл.

Составот е на амбалажата

Производство: Медосан АГ, Швајцарија
Извозник: Swiss Beauty -Швајцарија
Увозник: Био Клиника К. Веселинов 6,Скопје

СОСТАВ: Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Isopropyl Myristate, Propylene Glycol, Boswellia Serrata Oil, Triethanolamine, Phenoxyethanol, Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Limonene, Methylparaben, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Butylparaben, Ethylparaben, Arnica Montana Flower Extract, Isobutylparaben, Propylparaben, Alcohol denat., CaramelВаши коментариНАРАЧАЈТЕ СЕГА BOSWELLIA БАЛЗАМ


Темјан балзам - природно средство против воспаленија

Темјан балзам - природно средство против воспаленија

Со бесплатните поштенски трошоци заштедувате дополнителни 150 ден. !

Состојба на ден : ДОСТАПНО

Очекуваниот рок на достава е 2-5 дена.

Одберете *  
Име *  
Презиме *  
Адреса *  
Поштенски број *  
Место *  
Датум на раѓање
Телефон *  
Email *
Ве молиме одберете на кој начин сакате да ги добивате најновите понуди ( може да одберете повеќе ):
Newsletter
БЕСПЛАТЕН каталог по пошта
Телефонски контакт
При превземање на пратката се плаќа цената и трошоците за достава(150 ден)*
(* поштарината не се наплатува доколку го остварите правото на бесплатана поштарина)

Телефон за информации и нарачки

(пон-пет: 8-18 h)

02/ 3216-923


img

КРАТКО ВРЕМЕ НА ИСПОРАКА

Нарачаните производи ги испорачуваме во најкраток можен рок, најчесто следниот работен ден.

img

СИГУРНА ДОСТАВА

Превземаме одговорност за сигурна достава на вашата адреса во неоштетена состојба..

img

ШВАЈЦАРСКИ КВАЛИТЕТ

Производот е изработен од квалитетни состојки, сигурен е и едноставен за употреба.