• Cimet Plus

    ЦИМEТ ПЛУС

    Го намалува шеќерот кај дијабетичарите!

    Цимет Плус ефикасно го намалува покачениот шеќер во крвта, го намалува покачениот холестерол и триглицеридите во крвта

    Студиите докажаа: циметот ефикасно делува на намалувањето на шеќерот во крвта, маснотиите во крвта и холестеролот воопшто. Поради тоа истражување се препорачува дијабетичарите да земаат шест грама цимет дневно, но вообичаениот цимет не може да се козумира во тие количини без несакани последици. Добра вест за дијабетичарите е Цимет Плус кој е 100% сигурен.

    Medosan

ШТО Е ЦИМЕТОТ?

Циметот е исушена кора од фамилијата на ловори. Кората од циметовото дрво се лупи на мали парчиња, ферментира, а потоа се суши и витка во ролна. Парчињата што се продаваат се користат во тој облик или мелени во форма на прав.

Cimet Plus

ЦИМЕТОТ НИЗ ВРЕМЕТО

Старите Египќани го користеле циметот за уништување на бактериите и го комбинирале со други супстанции за балзамирање на умрените тела. Уште во минатото постоеле продавници и размена на стоки од Шри Ланка, од каде што циметот потекнува.

Уште од минатото го познаваме циметот како нешто боженствено. Тој дава прекрасен вкус на бисквитите, разни чоколадни деликатеси, како и на конзервираното овошје. Заедно со шеќерот дава прекрасен вкус на оризот, пудингот и палачинките. Секој ја познава таа слатка, топла арома и вкус. Уште од античкото време постои запис за циметот во книгата Sahra-Samitha.

Во книгата е запишано:
Циметот ја поттикнува циркулацијата на крвта и го загрева телото. Му овозможува на телото да остане здраво, влијае врз болестите на метаболизмот, влијае на гризнување од змии и инсекти. Поттикнува мокрење, го смирува нервниот систем, ја стимулира матката и е афродизијак за мажи и жени. Циметот делува против воспаленија на телото, помага кај кашлици, воспаленија на хемороиди и го регулира шеќерот во крвта.

ЦИМЕТОТ ДЕНЕС и ДИЈАБЕТИСОТ

Во 2004 година објавени се резултатите од истражувањето каде е докажано дека циметот делува на личностите кои патат од дијабетис Тип2 или оние кои имаат ризик на заболување. Human Nutrition истражувачкиот центар во Beltsvillu, САД дојдоа до заклучок дека со редовно конзумирање на циметот може да се постигне зголемување на инсулинот во телото.

Во една истражувачка акција, една група волонтери кои патат од дијабетис Тип2 примаа дневна доза цимет во облик на капсула по оброкот. Друга група волонтери добиваа плацебо, кој имал вкус и изглед како циметот, без својства на цимет. Учесниците волонтери не знаеле во која група припаѓаат.
По 40 дена групата која конзумирала цимет имала шеќер во крвта 18% до 29% помалку од групата која земала плацебо. Холестеролот исто така бил 12% до 26% помал скоро кај сите учесници кои земале цимет. Откако завршило тестирањето нивото на шеќер повторно се зголемило. Тоа значи дека таблетите од цимет се доста ефикасно и едноставно средство за одржување на шеќерот во граници на нормалата.
Затоа почнете да размислувате на својата иднина и здравје.

ЦИМЕТОТ Е ПРИРОДЕН ПРОИЗВОД

Истржувачите случајно открија дека циметот значително го намалува шеќерот во крвта. Кај некои пациенти при терапија со Цимет Плус, дијабетските симптоми потполно исчезнаа.

Во лабораториските обиди МХЦП (активна состојка на циметот) има ист ефект на висината на шеќерот во крвта како инсулин, ја подобрува апсорпцијата на гликозата во клетките. По ова откритие истражувачите го анализираа дејството на 60 тестирани личности во Пакистан кои патат од дијабетисот од тип 2. Луѓето со ваков дијабетис можат да произведуваат инсулин, но нивното тело повеќе на е чувствително на него.

Циметот кај дијабетичарите го намалува шеќерот и маснотиите во крвта. Со редовна употреба на циметот LDL холестерол во крвта се намалува од 7% до 27%, а глицеридите од 23% до 30%. Затоа Цимет Плус помага во спречување и на срцевите болести.

Cimet Plus

MEDOSAN ЦИМЕТ ПЛУС

Медосановите таблети Цимет Плус содржат цинк и хром кој ги прави уште поделотворни.

Цинк
Цинкот заедно со железото е есенцијален елемент за повеќето живи суштества, особено за луѓето. Особено е важно редовното земање на цинкот, затоа што телото не може да го складира.

Хром
Недостатокот на хром (поради фактот дека телото не може да го апсорбира шеќерот) може да доведе до симптоми слични на дијабетисот. Недостатокот на хром предизвикува замаглување на рожницата и леќите на очите.

Cimet Plus


Декларација


Декларацијата може да ја видите ОВДЕ.Вашите коментариНАРАЧАЈТЕ СЕГА ЦИМЕТ ПЛУС


Цимет Плус ефикасно го намалува покачениот шеќер во крвта, го намалува покачениот холестерол и триглицеридите во крвта

Цимет Плус ефикасно го намалува покачениот шеќер во крвта, го намалува покачениот холестерол и триглицеридите во крвта

Со бесплатните поштенски трошоци заштедувате дополнителни 150 ден. !

Состојба на ден : ДОСТАПНО

Очекуваниот рок на достава е 2-5 дена.

Одберете *  
Име *  
Презиме *  
Адреса *  
Поштенски број *  
Место *  
Датум на раѓање
Телефон *  
Email *
Ве молиме одберете на кој начин сакате да ги добивате најновите понуди ( може да одберете повеќе ):
Newsletter
БЕСПЛАТЕН каталог по пошта
Телефонски контакт
При превземање на пратката се плаќа цената и трошоците за достава(150 ден)*
(* поштарината не се наплатува доколку го остварите правото на бесплатана поштарина)

Телефон за информации и нарачки

(пон-пет: 8-18 h)

02/ 3216-923


img

КРАТКО ВРЕМЕ НА ИСПОРАКА

Нарачаните производи ги испорачуваме во најкраток можен рок, најчесто следниот работен ден.

img

СИГУРНА ДОСТАВА

Превземаме одговорност за сигурна достава на вашата адреса во неоштетена состојба.

img

ШВАЈЦАРСКИ КВАЛИТЕТ

Цимет Плус капсулите се изработени од квалитетни состојки со најсовремена технологија и се едноставни за употреба.